WIZUALIZACJA ERUPCJI…

WIZUALIZACJA ERUPCJI WEZUWIUSZA W 79 ROKU N.E.

Za pomocą techniki komputerowej (więcej pod linkiem) odtworzono moment wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e., tragiczne wydarzenie w czasie panowania cesarza Tytusa.

Wybuch był tak nagły i nieoczekiwany, że zupełnie zaskoczył ponad trzy tysiące mieszkańców Pompejów. Erupcja została poprzedzona serią trzęsień ziemi również w regionie naddunajskim. Po ustaniu erupcji Pompeje, Herkulanum i Stabie przykryła ponad sześcio-metrowa warstwa popiołów, która śmiertelnie dławiąc miasta zachowała świadectwa życia jego mieszkańców, na zawsze unieruchomione w momencie tragedii. Następstwa wybuchu Wezuwiusza siały strach i śmierć w kwitnących regionach Kampanii.

Film pozwala nam zobaczyć co mogli czuć, a przede wszystkim widzieć mieszkańcy Pompejów. Tragiczne wydarzenie było o tyle niesamowite, że pozwoliło odkryć świat Rzymian. Ogromna ilość obiektów o wielkim znaczeniu historycznym, która została znaleziona pod metrowymi warstwami popiołów, pozwala obecnie naukowcom poznać świat starożytnych na ogromną skalę. Pochłonięte przez żywioł obiekty są prawdziwymi skarbami: domy, termy, narzędzia, naczynia, freski, graffiti.

W pewnym momencie filmu widać lawinę piroklastyczną spływającą po zboczu Wezuwiusza, która ruszyła w stronę Herkulanum.

Wizualizacja erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e.

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Dotacje