W CEZAREI ODKRYTO RZYMSKĄ…

W CEZAREI ODKRYTO RZYMSKĄ MOZAIKĘ SPRZED 1800 LAT
W trakcie prac wykopaliskowych w Cezarei (Izrael) archeolodzy natrafili na rzymską mozaikę, która zachowała się w dobrym stanie. Obiekt datowany jest na II-III wiek n.e.
Cezarea był to antyczny port, który obecnie znajduje się w połowie drogi między Tel-Awiw oraz Hajfą. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy i artefaktów z czasów antycznych.
Odkryty obiekt ma wymiary 3,5 na 8 metrów i jak twierdzą specjaliści wyróżnia się wyjątkowym kunsztem, porównując go z innymi tego typu znaleziskami w regionie. Na mozaice widzimy trzech mężczyzn ubranych w togi, którzy z pewnością należeli do wyższych warstw społecznych. Naukowcy nie wiedzą, jaki budynek zdobiła mozaika podłogowa. Zachowała się także częściowo grecka inskrypcja, jednak na tę chwilę badacze nie są w stanie odczytać jej treści – zachowało się jedynie kilka liter.
Mozaika powstała przy pomocy tesserae – małych kawałków kamienia. Na metr kwadratowy przeznaczano około 12 tysięcy kamyczków. Teraz naukowcy chcą odpowiednio zabezpieczyć znalezisko i w przyszłości udostępnić dla zwiedzających.https://www.imperiumromanum.edu.pl/odkrycie-rzymskie/w-cezarei-odkryto-rzymska-mozaike-sprzed-1800-lat/
#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym
————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj mnie! https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/