Trzydziesty Czwarty Prezydent…

Trzydziesty Czwarty Prezydent USA – Dwight D. Eisenhower
Ur. 14 października 1890 w Denison, Teksas, zm. 28 marca 1969 w Waszyngtonie, D.C.
Okres urzędowania: 20 stycznia 1953 – 20 stycznia 1961
Partia: Republikańska

1. Urodził się jako David Dwight Eisenhower, jednak już w młodości „podmieniono” mu kolejność imion ze względu na ojca, który również nazywał się David. Rodzice przyszłego prezydenta początkowo byli mennonitami, jednak w okresie jego dzieciństwa dołączyli do Świadków Jehowy – sam Dwight nigdy nie został Świadkiem, nie utożsamiał się też z żadnym innym kościołem (mimo, iż deklarował głęboką wiarę w Boga).
2. Ku rozpaczy pacyfistycznej matki, Dwight zdecydował się na karierę w wojsku – w 1915 roku ukończył prestiżową akademię West Point, zaś jego rocznik okazał się jednym z najlepszych w historii, wydając amerykańskim wojskom 59 przyszłych generałów.
3. W 1916 roku poślubił Mamie Genevę Doud, z którą miał dwóch synów – Douda (1917-1921 – zmarł na płonicę) oraz Johna (1922-2013 – był m.in. ambasadorem USA w Belgii, powołanym przez prezydenta Richarda Nixona, wcześniej wiceprezydenta u jego ojca).
4. Był jedynym amerykańskim prezydentem, który służył w wojsku podczas obydwu wojen światowych – mimo to nigdy nie był na polu walki. Podczas I wojny światowej prowadził szkolenia na terenie różnych baz w USA, zaś w trakcie II wojny pełnił już rolę przywódczą, zostając 5-gwiazdkowym generałem i Naczelnym Dowódcą Sił Aliantów.
5. Był przeciwnikiem ataku nuklearnego na Japonię – uważał, że poddanie się sił japońskich to kwestia czasu. Prezydent Truman znał tę opinię, jednak podjął inną, znaną wszystkim decyzję.
6. Po II wojnie światowej stał się niesamowicie popularny, czym przykuł zainteresowanie obydwu głównych partii jako potencjalny kandydat na prezydenta – tym bardziej, że we wcześniejszych latach nie zadeklarował jednoznacznej sympatii do żadnej z nich. W wyborach w 1948 roku pozostał jeszcze neutralny, skupiając się na pracy rektora Columbia University, jednak w 1952 roku dołączył do Partii Republikańskiej, szybko zdobywając jej nominację w wyścigu o prezydenturę, a następnie bez problemu pokonując w wyborach prezydenckich kandydata demokratów, Adlaia Stevensona. W wyborach w 1956 roku panowie ponownie stanęli naprzeciwko siebie i Eisenhower ponownie pewnie pokonał Stevensona.
7. Lubił malować (spod jego pędzla wyszło ponad 200 obrazów), jednak nie miał zbyt dobrej opinii o własnych dziełach – podczas jednej z wystaw swoich obrazów stwierdził, że gdyby nie był prezydentem, to jego dzieła zostałyby dawno spalone. Ponadto Eisenhower był miłośnikiem golfa, w którego grywał na specjalnie przystosowanym trawniku obok Białego Domu.
8. Za jego prezydentury do USA formalnie dołączyły dwa ostatnie stany – Alaska i Hawaje. Ponadto Eisenhower m.in. ratyfikował powołanie do życia NASA, był orędownikiem zniesienia segregacji rasowej w szkołach, zakończył wojnę w Korei, a także znacząco rozbudował system amerykańskich autostrad.
9. Był pierwszym amerykańskim prezydentem, który skorzystał z helikoptera, a także pierwszym, który wystąpił w kolorowej telewizji.
10. W trakcie prezydentury zmagał się z wieloma problemami zdrowotnymi – przebył m.in. zawał serca i niegroźny udar mózgu. Był pierwszym amerykańskim prezydentem objętym Former Presidents Act – ustawą federalną zapewniającą byłym prezydentom m.in. dożywotnią emeryturę, służbę oraz ochronę. Zmarł na niewydolność serca w wieku 78 lat w wojskowym szpitalu Walter Reed Army Medical Center w Waszygntonie – ciało Eisenhowera spoczęło przy muzeum i bibliotece jego imienia w mieście Abilene w stanie Kansas, gdzie spędził dzieciństwo.

***

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding
30. Calvin Coolidge
31. Herbert Hoover
32. Franklin Delano Roosevelt
33. Harry S. Truman

***

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu