Teraz napisze dlaczego gesto…

Teraz napisze dlaczego gesto plusowane na Wykopie zwroty w stylu ”Białoruś to prawdziwy spadkobierca historycznej Litwy a nie obecna Litwa. Litwini to Żmudzini” są dla mnie bzdurą i oznaką ignorancji propsujących to.
Żebyście się nie obrażali to przyznaję się, że sam w grupie takich ignorantów kiedyś byłem.

Zrobię to na przykładzie trwajacych w tej chwili uroczystości w Wilnie.
Odbywa się tam powtórny pochówek znalezionych przypadkowo szczątków 21 powstańców styczniowych poległych w walkach bądź wymordowanych przez Rosjan.
Litwini nadali uroczystości międzynarodowy charakter i uroczysta oprawę. Mieliśmy na razie przeniesienie szczątek w trumnach przez litewskich żołnierzy w asyscie uzbrojonych polskich i na odwrót.
Było bicie w dzwony i werble podczas apelu wojskowego.
Uroczystości zaplanowano na cały dzień, po trwajacej własnie mszy, kondukt przejdzie ulicami Wilna do Ostrej Bramy a nastepnie do cmentarza na Rossie.
Obecni będą prezydenci Polski i Litwy i premier Morawiecki. Oprócz tych krajów wieńce złożono tez od delegacji Łotwy i Ukrainy.
No i tu mamy symboliczny gest. Bo chociaż jedną z 2 głównych postacii pochówku jest jeden z przywódców powstania na terenach ówczesniej Litwy historycznej – uważany obecnie przez wielu na Białorusi za Białorusina Konstanty Kalinowski to Białoruś mimo zaproszenia obniżyła rangę swojej delegacji do zaledwie wicepremiera.
Na Białorusi nawet premier to jest osoba, która Łukaszenka może rugać publicznie, więc chyba domysłacie się co znaczy wicepremier w systemie prezydenckim gdzie ten rządzi ponad 20 lat..
A przecież nawet Łukaszenka powiedział, że Kalinowski ”to nasz człowiek”. Zaasekurował się jednak wypowiedzą w stylu, że sa pewne niuanse.

Obstawiam, że te niuanse to m. innymi :
– obawa przed nieprzychylnymi komentarzami w Rosji. Łukaszenka reaguje nerwowo na wrzutki w rodzaju Białoruś zdradza Rosję.
– brak zgodności charakteru uroczystości z dosyć ważną osnową narracji państwowotwórczej nakazującej eksponowąc watki prorosyjskie, a unikąc tych nakierunkowanych przeciwko mitowi o ”brackiej Rasiji”.

Podsumowując prawdziwi spadkobiercy historycznej Litwy to ci, którzy jej tradycję odważnie i jednoznacznie eksponują.
Owszem kikudziesieciosobowa grupa Białorusinów jest widoczna bo maja wielkie biało czerwono białe flagi, ale to opozycja spoza głównego nurtu na Białorusi.
Obecna Litwa jak najbardziej zasługuje aby być nazwana głównym spadkobiercą historycznej Litwy, bo obecnie nim faktycznie jest.

Transmisja na żywo tutaj – klik

O 11:00 sie msza zaczęła. Ale chór nieźle śpiewa, a Duda w pierwszej ławce i można rzucić okiem.

#litwa #bialorus #ukraina #lotwa #neuropa #4konserwy #historia #powstaniestyczniowe