Siergiej Piotrowicz Handlow -…

Siergiej Piotrowicz Handlow – rosyjski kupiec, działający w latach 1876 – 1903 na terenie Piotrogrodu ( dziś Petersburg) który zasłynął z tego, że swój sklep otwierał tylko w niedziele. Naraził się tym piotrogrodzkiemu patriarsze który wielokrotnie nakazywał aby niedzielę poświęcać na wizytę w cerkwi niż w sklepie kupca Handlowa.

S. Handlow w swoim sklepie sprzedawał towary z bliskiego wschodu – głównie indyjskie przyprawy oraz zastawę obiadową, ale również elementy toaletek dla zamożniejszych mieszkańców Piotrogrodu, takie jak mydelniczek czy naczynia na olejki zapachowe.

Działalność Handlowa nie spodobała sie ówczesnej władzy carskiej oraz patriarsze, od około roku 1895 regularnie utrudniali działalność sklepu podnosząc cła na towary sprowadzane z Indii czy nawoływanie na niedzielnych mszach aby sklep omijać. W rezultacie w roku 1903 Sergiej Handlow zmuszony był sklep zamknąć, interes stał się nieopłacalnym.

Sergiej Handlow stał się symbolem zdrowego kapitalizmu tworzonego w niezwykle trudnych czasach, utrudnianym dodatkowo przez kościół i władze świeckie.

Na pamiątkę jego wytrwałej walki i oporu wobec władz carskich, w Polsce dwa razy w miesiącu obchodzimy jego święto – Niedziela Handlowa – kiedy do Polacy odwiedzają liczne sklepy otwarte w niedziele.

#zakazhandlu #historia #heheszki #takbylo #niedzielahandlowa