Recenzja: Ukryty…

Recenzja: Ukryty Płomień

Książka „Ukryty Płomień” to dalsza część opowieści o wczesnych chrześcijanach w czasach rzymskich. Jest to kontynuacja książki „Śledztwo setnika” autorstwa Janette Oke & Davis Bunna. Tym razem głównym bohaterem utworu jest Abigail, o rękę której starają się młody legionista Linuks oraz żydowski kupiec Ezdrasz.

W poprzedniej części na chrześcijaństwo przeszedł rzymski centurion Alban, który pojął za żonę niejaką Leę. Oboje są szanowanymi przedstawicielami wspólnoty chrześcijańskiej w Jerozolimie. W wyniku prześladowań zmuszeni zostają jednak opuścić Judeę i pozostać w ukryciu. W obliczu takiej sytuacji na scenę wychodzą nowe postaci: Abigail – niezwykle pracowita, empatyczna i bogobojna młoda dziewczyna; Linuks – przystojny młody rzymskim żołnierz; Ezdrasz – bogaty żydowski kupiec; Szczepan, Piotr, Marta i inni. Głównym motywem fabuły jest zamążpójście pięknej Abigail, którą zarówno Linkus i Ezdrasz chcą wziąć za żonę. Decydujące zdanie tutaj ma jej opiekun Alban, który jest także przyjacielem z wojska Linuksa.

Cała akcja toczy się w obliczu cudów (uzdrowienie Abigail przez Piotra), głębokiej wiary chrześcijan w zmartwychwstanie Chrystusa, prześladowań ze strony żydowskiej władzy, poświęcenia za wiarę (ukamienowanie Szczepana) oraz polityki.

Podsumowując, książka „Ukryty płomień” jest napisana bardzo dobrze. Czyta się ją przyjemnie, a fabuła jest dobrze zarysowana. Naturalnie książka nie ma charakteru stricte powieści historycznej i nie jest pozycją przeznaczoną dla każdego. Pomijając jednak aspekt wiary, trzeba podkreślić że jest to bardzo ciekawa propozycja dla każdego, kto chciałby się oddać przyjemnej lekturze.

Ukryty Płomień

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici #recenzja #ksiazki