Patrzycie na zdjęcie, które…

Patrzycie na zdjęcie, które ukazuje cud – to był jeden z najbardziej przełomowych momentów w historii medycyny, niesamowity, spektakularny.

Jest rok 1922. Na dziecięcym oddziale szpitalnym mali pacjenci z cukrzycową kwasicą ketonową tkwią w śpiączce i czekają na śmierć. Obok ich łóżek czuwają rodzice – pogrążeni w rozpaczy, pozbawieni nadziei.

Do akcji wkraczają naukowcy z Uniwersytetu w Toronto. Podchodzą do leżącego na pierwszym łóżku z brzegu pacjenta i wstrzykują mu oczyszczony ekstrakt z trzustki – insulinę. Następnie wędrują od jednego łóżka do drugiego, robiąc zastrzyk wszystkim dzieciom po kolei.

Nieco wcześniej kanadyjski naukowiec Frederick Grant Banting i student medycyny Charles Herbert Best, po wielu dniach i nocach ciężkiej pracy, po raz pierwszy wstrzyknęli swój „wynalazek” choremu – 14-letniemu Leonardowi Thompsonowi. Chłopiec stał się pierwszym pacjentem, którego uratowano przed śmiercią z powodu cukrzycy. Natychmiast, jeszcze w tym samym roku, rozpoczęto produkcję insuliny na skalę przemysłową.

Wróćmy do naszego oddziału dziecięcego. Zanim naukowcy dotarli do ostatniego łóżka (umierających na DKA trzymano na dużych oddziałach, często z 50 lub więcej pacjentami), pierwsze dziecko, któremu podano hormon, otworzyło oczy. Później kolejne dzieci – jedno po drugim – wybudzały się ze śpiączki. Wyobrażacie to sobie?

W 1923 roku za odkrycie insuliny Banting otrzymał Nagrodę Nobla.

PS: Tekst i zdjęcie zamieszone jest na fejsbukowej stronie ”Ciekawe Czasy”
#medycyna #ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne #cukrzyca