KONSTANTYN – DOBRY JAK…

KONSTANTYN – DOBRY JAK CHRZEŚCIJANIN?
Konstantyn I Wielki, jako że oficjalnie był pierwszym cesarzem chrześcijaninem, postrzegany jest po dziś dzień jako dobry władca. Podkreślić jednak należy, że miał na sumieniu wiele istnień ludzkich. W biografii Konstantyna można znaleźć morderstwa, których ofiarami padli członkowie najbliższej rodziny imperatora. To niezwykle ciekawa lista i nie powstydziłby się jej Tyberiusz czy Kaligula: Maksymian – teść, Maksencjusz – brat żony, Licyniusz – mąż siostry, Kryspus – syn, Fausta – żona.
Nie do końca wiadomo dlaczego cesarz zdecydował się uśmiercić swoją żonę, wybrał jednak „ciekawą” dla niej śmierć: Faustę zamknięto w łaźni i stale podnosząc temperaturę, ugotowano ją żywcem. Cesarz kazał wymazać jej imię ze wszelkich zapisków – tzw. damnatio memoriae.
Jeżeli dodamy, że mordercą był pierwszy chrześcijański cesarz Rzymu, uznawany przez Kościół prawosławny za świętego, to ten fakt robi jeszcze większe wrażenie.https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/konstantyn-dobry-jak-chrzescijanin/
#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki
————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj mnie! https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/