Jerzy Jedlicki „Świat…

Jerzy Jedlicki „Świat zwyrodniały. Lęki i wyroki krytyków nowoczesności” (cytat)
Moje pokolenie, które nie ma szansy o wiele przeżyć ten wiek, świadome jest, że spuścizna, jaką pozostawiamy naszym potomkom, jest dwuznaczna, a to w takiej mierze, w jakiej ambiwalentna jest cała nasza nowoczesna, czy ponowoczesna, czy supernowoczesna cywilizacja.
Ta cywilizacja jest nieprześcigniona w swym podziwu godnym postępie poznawczym i rozwoju potęgi technicznej, a tak żałośnie niewydolna i bezradna w swych wysiłkach, aby opanować nasze agresywne popędy albo zlagodzić niezmierzoną ludzką nędzę i rozpacz na tej planecie.
Co więcej, wciąż tworzy dzieła sztuki i myśli o wiecznotrwałej wartości, nie przemijającym pięknie i znaczeniu, ale nie potrafi zapewnić im przewagi nad wulgarną papką, którą bez chwili przerwy serwują mass media, jako strawę powszednią dla ludzkiej rzeszy.
Bądźmy więc skromni i powściągliwi w naszych marzeniach i przepowiedniach. Nam, ludziom słowa, bardziej niż jakiejkolwiek innej profesji, wypada zachować ostrożność, dowiedzieliśmy się bowiem w tym wieku aż nazbyt dobrze, że słowo nie ma władzy ocalenia ludzkości, za to ma dostateczną władzę, aby zachęcić ludzi do zabijania sąsiadów.opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=filoz
#filozofia #historia #kultura #cytatywielkichludzi #cytaty

Powered by WPeMatico