Czternasty Prezydent USA –…

Czternasty Prezydent USA – Franklin Pierce
Ur. 23 listopada 1804 w Hillsborough, New Hampshire, zm. 8 października 1869 w Concord, New Hampshire
Okres urzędowania: 4 marca 1853 – 4 marca 1857
Partia: Demokratyczna
1. Był synem weterana wojny o niepodległość USA i późniejszego dwukrotnego gubernatora stanu New Hampshire, Benjamina Pierce’a. Daleką krewną Franklina Pierce’a jest również była Pierwsza Dama USA przy George’u H.W. Bushu – Barbara Bush (z domu Pierce).
2. Walczył w wojnie amerykańsko-meksykańskiej – mimo, iż nie służył wcześniej w armii, wyprosił u ówczesnego prezydenta USA, Jamesa K. Polka, nadanie sobie stopnia generała brygady.
3. W 1834 roku ożenił się z Jane Appleton – para miała trójkę synów, z których żaden nie dożył dwunastego roku życia. Najtragiczniejszą śmierć poniósł ich ostatni żyjący syn, 11-letni Benjamin: 6 stycznia 1853 roku (po wyborze Franklina na prezydenta, ale przed jego zaprzysiężeniem) pociąg, którym podróżowała rodzina Pierce’ów, wykoleił się – Benjamin został zmiażdżony przez wagon i niemal zdekapitowany na oczach swoich rodziców. Franklin i Jane nie odnieśli wówczas poważniejszych obrażeń fizycznych, ale trauma po tragicznej śmierci Benjamina ciągnęła się za nimi do końca życia.
4. W wyborach prezydenckich w 1852 roku pokonał startującego z ramienia Partii Wigów generała Winfielda Scotta, który był jego dowódcą podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej.
5. Podczas swojej inauguracji nie „przysięgał” (ang. to swear) na Biblię, lecz „potwierdził” (ang. to affirm) treść przysięgi, trzymając rękę nad książką prawniczą. Ponadto był pierwszym prezydentem USA w historii, który wygłosił swoją mowę inauguracyjną z pamięci.
6. Był alkoholikiem, podobnie jak jego matka. Podobno po przegraniu walki o nominację Partii Demokratycznej w wyborach w 1856 roku, powiedział do swojego przyjaciela: „Nie pozostaje mi nic teraz nic innego, jak tylko się upić”.
7. Za jego kadencji w Białym Domu pojawiło się centralne ogrzewanie, a także pierwsza bożonarodzeniowa choinka.
8. Po podpisaniu ustawy o Kansas i Nebrasce, która dawała tym stanom wolną rękę w kwestii niewolnictwa, Pierce zyskał wielu przeciwników na północy oraz wewnątrz własnej partii, którzy doprowadzili do wspomnianego pozbawienia go możliwości walki o reelekcję. Pod koniec kadencji miał już tak wielu wrogów, że jako pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w historii zatrudnił na pełen etat osobistego ochroniarza.
9. Był zwolennikiem niewolnictwa – w czasach wojny secesyjnej sympatyzował z Konfederacją, choć był przeciwny secesji samej w sobie. Utrzymywał również bliskie kontakty ze swoim byłym Sekretarzem Wojny i jedynym prezydentem Skonfederowanych Stanów Ameryki w historii, Jeffersonem Davisem.
10. Po zakończeniu kadencji zaopiekował się chorą na gruźlicę żoną, z którą wiele podróżował, m.in. po Europie i Karaibach, aż do jej śmierci w 1863 roku. Czternasty Prezydent USA zmarł na marskość wątroby, 8 października 1869 roku.
***
W poprzednich odcinkach:
1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
***
Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.
Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.
#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu

Powered by WPeMatico