#bdgoszcz #sekretybydgoszczy…

#bdgoszcz #sekretybydgoszczy #historia #ciekawostki

Pod miastem jest kilka tuneli i ganków. Ich dobrze ukryte wejścia strzegą tajemnic podziemnej historii Bydgoszczy.

W 1943 roku Niemcy w okupowanej Bydgoszczy zaczynają drążyć tunele pod Wzgórzem Dąbrowskiego. Prace trwały na przełomie 1943 i 1944 roku. Przez ten czas przymusowi robotnicy każdego dnia pracowali od świtu do nocy drążąc tunele.

Według przekazywanych relacji sieć podziemnych tuneli miała kilkaset metrów lub nawet kilka kilometrów. Podziemny system tuneli pod Wzgórzem Dąbrowskiego miał mieć prawdopodobnie cztery wejścia od ulicy Podgórnej, Grudziądzkiej, Dąbrowskiego i Stromej.

Dwa z czterech wejść do tuneli Niemcy zdołali ukończyć: od ulicy Dąbrowskiego i od ulicy Stromej. Na ich podłożu znajdowały się tzw. rolki, dzięki czemu mogły poruszać się po nich platformy lub niewielkie wagony.

Od ulicy Stromej miało znajdować się główne wejście do tuneli. Oprócz drezyn mogły wjechać tam nawet ciężarówki. Niestety lokalizacja wejść nie jest już dzisiaj dokładnie znana. Nie żyją również świadkowie tamtych wydarzeń.

Tunel miał łączyć kilka miejsc: Niemiecki dom seniora (obecnie VI Wydział Rodzinny i Nieletnich, ul. Grudziądzka 45), szpital (obecnie II Liceum Ogólnokształcące, ul. Nowodworska 13), kasyno wojskowe (obecnie WKU, ul. Szubińska 1). Druga nieukończona sztolnia jest w okolicy LOK-u (to dawne koszary niemieckie).

Po zakończeniu wojny wojska polskie i radzieckie zajęły teren i zasypały wloty do tuneli. Obecnie miejsca te są porośnięte trawą i drzewami. Oprócz tego obszar pod wpływem naturalnej degradacji terenu poważnie się zmienił i trudno jest dzisiaj precyzyjnie zlokalizować wejścia do tuneli.

pokaż spoiler spoilerŹródło: Źródło: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3415694465138908&id=1691174230924282