73 lata temu w…

73 lata temu w Dreźnie…
„W wyniku dywanowych nalotów amerykańskich i brytyjskich samolotów w nocy z 13 na 14 lutego 1945 r. zginęło ok. 25 tys. ludzi. Do dziś trwa dyskusja co do celowości atakowania niemieckiego miasta.
W nocy z 13 na 14 lutego 1945 r. na niemieckie Drezno nadleciały trzy fale alianckich bombowców, w sumie prawie 530 ciężkich maszyn, które na centrum miasta zrzuciły lawinę bomb. W jednej chwili miasto zamieniło się w ścianę ognia. Była to już końcówka wojny, do miasta zjechało wielu uciekinierów ze wschodu, stąd liczba ofiar dywanowych nalotów była ogromna. Szacunki mówiły o 25, nawet 35 tys. zabitych, nazistowska propaganda oskarżająca aliantów o zbrodniczy atak wymieniała nawet 200 tys. śmiertelnych ofiar tej operacji. Naloty przeprowadzono w momencie, kiedy już nikt nie miał wątpliwości, do kogo będzie należała wygrana w tej wojnie. Hitlerowska obrona przeciwlotnicza praktycznie nie funkcjonowała w mieście. Nie było więc najmniejszych szans na pokonanie falowych ataków brytyjskiego i amerykańskiego lotnictwa.
W atakach powietrznych zginęli głównie cywile, jak potem ustalono, instalacje wojskowe w mieście pozostały praktycznie nieuszkodzone. Mówiono, że alianci celowo je omijali, by mieć pretekst do powtórzenia nalotów. Był to jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów II wojny światowej. Niemieckie raporty przygotowywane w bliższych nam czasach wskazywały na nadmierne użycie lotnictwa w stosunku do bezbronnego miasta, jakim było w tym czasie Drezno. Nie brakowało początkowo informacji o pół milionie ofiar nalotów, co jednak szybko zweryfikowano, i jak się wydaje, liczba 25 tys. zabitych tej tragicznej nocy najbardziej odpowiada prawdzie.”pokaż spoiler źródło: http://www.polskatimes.pl/artykul/3750933,bombardowanie-drezna-70-lat-temu-alianci-zamienili-miasto-w-sciane-ognia,id,t.html
Wymowne zdjęcie miasta po zbombardowaniu…
#historia #iiwojnaswiatowa

Powered by WPeMatico