Wanna cara. Mężczyzna stoi…

Wanna cara.

Mężczyzna stoi obok gigantycznej granitowej wanny w Bobolowie. Kompleks łaźni został stworzony na polecenie Katarzyny Wielkiej i został podarowany jako prezent rosyjskiemu feldmarszałkowi (Grigorij Aleksandrowicz Potiomkin). Pierwotnie kawał granitu ważył 160 ton, ale po 10 latach pracy zespołu kamieniarzy obrobiono skałę do tego co widzicie na fotografii, a waży owa wanna 48 ton – oczywiście pusta. Rozmiary wanny: 1.96 wysokości, głębokość 1.52 m, szerokość 5.33 m, grubość ścian 45 cm. Kompleks został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej i wciąż czeka na sponsora. Niemcy chcieli wywieźć wannę, ale im się nie udało ze względu na spore rozmiary i ryzyko uszkodzenia podczas transportu.

To nie pierwszy projekt Rosjan w ciężkimi przedmiotami. Mniej więcej w tym samym czasie będą przenosić Kamień Grzmotu ważący 1500 ton przy użyciu trakcji i kul z brązu. Wpis kiedyś był, ale nie mam czasu dzisiaj robić przeglądów, więc odgrzewane kotlety.

Artykuł
Artykuł

#starszezwoje – tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu #rosja #smoczautopia #myrmekochoria