W 1932 roku uczniowie jednej…

W 1932 roku uczniowie jednej z polskich szkół średnich pojechali na wycieczkę do Paryża. Tam zobaczyli pokaz świateł na wieży Eiffla. Oto (nieco poetycki) opis tego wydarzenia spisany piórem ucznia:

„Na ciemnem niebie, w kierunku pałacu Trocadero najwidoczniej pożar wieży Eiffla… Wśród głębokich ciemności pochmurnego nieba uderza piorun, jeden drugi… Dziwny piorun bez grzmotu, ale jaskrawy, zygzakowaty. Wali w wierzę Eiffla, w 300 metrów rzuconego w górę żelaza i wieża poczyna się palić!

Tu i tam wybuchają płomienie, zajmują całą powierzchnię jednej, drugiej strony, od dołu pną się ku górze… Języki ognia czerwone, żółtawe wdzierają się złośliwie ku szczytowi…. Już płonie cała wieża, wszystkie wiązania stoją w ogniu. W pewnej chwili nagle wśród płomieni wytryska potężna fontanna, na wszystkie strony leją się strumienie wody,.. Tu i ówdzie już pożar przygasa… Płomienie kurczą się, zamierają, giną i oto nieskończone sznury krawędziowych lampek znaczą znów na niebie kontury uratowanej wieży, na której bokach zjawiają się prześliczne, jakiemś diamentowem światłem pałające gwiazdy…

Jeszcze chwila, a pośród gwiazd wykwita reklama francuskiej fabryki samochodów Citroen. Widowisko skończone, za trzy minuty zacznie się na nowo i powtarzać się będzie do pierwszych świtów. Syci wrażeń już chyba niemal nad przeciętną miarę wracamy na kwaterę, by jeszcze we śnie odnawiać doznane w dzień i głęboko w pamięci i wyobrażni wyryte wzruszenia…”

Artykuły o ciekawostkach z historii motoryzacji znajdziesz tu.

#1932 #samochody #paryz #citroen #motoryzacja #historia #ciekawostki #francja
źródło: Pod Znakiem Marji : miesięcznik Związku Sodalicyj Marjan. uczniów szkół średnich w Polsce. R. 12, 1932, nr 4