To zdjęcie jest jednym z…

To zdjęcie jest jednym z najsmutniejszych jakie dzisiaj zobaczycie.

Najmłodszy członek rodziny Kennedy’ego, jego syn John F. Kennedy Jr. (zwany również pieszczotliwie John-John) podczas ceremonii pogrzebowej swojego ojca w chwili, kiedy okryta gwiaździstym sztandarem trumna opuszcza katedrę św. Mateusza w Waszyngtonie, występuje naprzód i unosi swoją małą dłoń w geście salutu, pozdrowienia, które złamało serce milionów Amerykanów. Fotograf Dan Farrell, który zrobił to zdjęcie nazwał to „najsmutniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek widziałem w moim życiu”. Młodziutki John F. Kennedy Jr. nazywany był „Synem Ameryki”, ponieważ był jednym z niewielu dzieci prezydenckich rzeczywiście wychowanych w Białym Domu. Trzecie urodziny syna prezydenta (skończył trzy lata dokładnie w dniu pogrzebu) zostały wyprawione niedługo później – rodzina Kennedych chciała pokazać światu, że będzie trwała dalej, nawet mimo wielkiej tragedii która ich spotkała.

Na fotografii widzimy jeszcze żonę Kennedy’ego, „Jackie”, z twarzą przykrytą czarną chustą, córkę Caroline (trzy lata starszą od Johna Jr.); po lewej – Edward „Ted” Kennedy, wieloletni senator USA, za salutującym Johnem stoi młodszy brat 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Robert F. Kennedy (zamordowany 5 lat później w Los Angeles).

Niektórych pewnie zastanawia, dlaczego Caroline i John-John ubrani byli identycznie. Otóż w USA dzieci były ubierane tak samo, niezależnie od płci aż do ukończenia ósmego roku życia. Ta tadycja ma swoje korzenie w XVI wieku, kiedy młodzi chłopcy nosili suknie i sukienki do momentu osiągnięcia określonego wieku (w zależności od regionu od dwóch do ośmiu lat). Osiągnięcie ósmych urodzin i zmiana stylu ubierania (tzw. breeching) różnicująca chłopca od dziewczynku była oczekiwana z niecierpliwością i obchodzona bardzo uroczyście.

John-John będzie mieszkał w USA do 1968 roku, do momentu morderstwa jego wujka, Roberta F. Kennedy’ego. „Jackie” zabierze wtedy jego oraz Carloline do Gracji, mówiąc: „Jeśli mordują Kennedych, moje dzieci są zagrożone. Chcę się wydostać z tego kraju.”. W tym samym roku poślubi greckiego miliardera Aristotelesa Onassisa, a ich rodzina zamieszka na jego prywatnej wyspie Scorpios.

W 1971 roku John F. Kennedy Jr. wróci do Białego Domu wraz z matką i siostrą pierwszy raz od momentu morderstwa jego ojca osiem lat wcześniej. Prezydent Richard Nixon oprowadzi młodego Johna po pomieszczeniach, włączając w to starą sypialnię i słynne biurko Resolute, pod którym John bawił się wraz z ojcem. Kiedy Onassis umrze w 1975 roku zostawi 15 latkowi 25 000 dolarów, Jacqueline będzie renogocjować testament i wywalczy dla swoich dzieci aż 20 milionów.

John F. Kennedy Jr. w 1999 roku (16 lipca) zginie w niewyjaśnionych okolicznościach w wypadku pilotowanego samolotu Piper PA-32R Saratoga niedaleko wybrzeży wyspy Martha’s Vineyard na Atlantyku. W chwili śmierci będzie miał zaledwie 38 lat. To tragiczne wydarzenie będzie kolejnym elementem Klątwy Kennedych.

#fotografia #smutnazaba #historiajednejfotografii #ciekawostki #usa #historia #polityka #ciekawostkihistoryczne #dziendobry