tl;dr czasem wrzucę tutaj…

tl;dr czasem wrzucę tutaj ciekawe wpisy o współczesnej historii Polski.

Śledzę profil Raz prozą, raz rymem – walczymy z propagandowym reżimem i trafiają się ciekawe wpisy jak ten poniżej. Razprozak nie ma konta na wykopie, więc spytałem się czy mogę wrzucać w jego imieniu jego wpisy. Wyraził zgodę więc, oto wpis.
ps. Nie roszczę sobie żadnych praw do jego dzieł. Robię to tylko by zwiększyć zasięg ciekawych treści.

Więcej wpisów znajdziecie na
https://www.facebook.com/razproza/
https://www.minds.com/RazProzaRazRymemWalczymyZAntypolskimRezimem

=================================================================
Kilka lat temu dziennikarze dotarli do informacji, że Edward Zalewski – PRL-owski prokurator – w czasach komuny wydał zgodę na przesłuchanie niepełnosprawnego opozycjonisty przez znanego z brutalności funkcjonariusza SB. Esbek znęcał się nad niepełnosprawnym mężczyzną i próbował go złamać. Pan prokurator należał do PZPR.

Wolna Polska, rządy PO. Prokurator Zalewski zostaje wybrany – z politycznego nadania – szefem Prokuratury Krajowej i zastępcą Prokuratora Generalnego. W 2010 roku Krajowa Rada Sądownictwa wysunęła jego kandydaturę na Prokuratora Generalnego – zgody nie udzielił jednak prezydent Lech Kaczyński. Kiedy 31 marca 2010 roku zlikwidowano Prokuraturę Krajową, przyszłość pana prokuratora z PZPR stanęła pod dużym znakiem zapytania.

10 dni później wydarzył się jednak Smoleńsk, a po kilku miesiącach nowy prezydent Komorowski… zrobił z Zalewskiego szefa Krajowej Rady Prokuratury. Odwołał go dopiero nowy prezydent – Andrzej Duda.

,,Rzeczpospolita” pisała, że Zalewski jest człowiekiem Schetyny, który miał przeforsować jego kandydaturę w Platformie. Stanowisko dające mu gigantyczną władzę w polskim wymiarze prawa zaoferował mu Andrzej Czuma, minister sprawiedliwości w nierządzie PO. Kandydaturę zatwierdził ówczesny premier – Donald Tusk. Po ujawnieniu skandalu z Zalewskim i przesłuchiwaniem inwalidy przez esbeckiego siepacza, Czuma w TVN stwierdził, że Tusk nadal wysoko ocenia pracę pana prokuratora. W innym wywiadzie Czuma schował jednak głowę w piasek, odciął się od Zalewskiego i – jako Minister Sprawiedliwości – stwierdził, że… nie miał wpływu na powołanie go na stanowisko. Nie zdradził jednak kto za tą decyzją stoi.

Pan prokurator Zalewski nie pamięta czemu podpisał zgodę na przesłuchanie niepełnosprawnego. Pamięta że był w PZPR, ale nie pamięta (!!!) czy działał w egzekutywie tej komunistycznej partii. Nie pamięta, czaicie…? Pan prokurator nie pamięta! To jakaś plaga z tą amnezją u komunistycznych funkcjonariuszy. Ciekawe czy pan prokurator pamięta czy ukończył studia prawnicze, na jakim kontynencie spędził dzieciństwo, datę urodzin, imiona rodziców itp.

Zalewski, PRL-owski prokurator wybrany z nadania Platformy do pełnienia kluczowych funkcji, już jako szef Rady Prokuratorów (powołany na to stanowisko przez Komorowskiego), podpisał się pod wnioskiem o powołanie do Prokuratury Generalnej takich prokuratorów, jak Kassyk, Kaucz i Pruski. Ich wspólny mianownik?

Wszyscy trzej w PRL-u wyjątkowo gorliwie prowadzili śledztwa polityczne przeciwko antykomunistycznej opozycji. Na przykład Kaucz domagał się dla Frasyniuka… 10 lat więzienia.

Na jednego Piotrowicza przypada 10 takich Zalewskich. Zadaniem mediów ukształtowanych przez SB przy okrągłym stole jest takie nakierowanie propagandy, żeby społeczeństwo myślało, że jest odwrotnie.

Raczej nigdy nie uda się ostatecznie ustalić, czy prokurator Zalewski osobiście prowadził śledztwo przeciw niepełnosprawnemu opozycjoniście, albo jakiekolwiek inne śledztwa polityczne. Powód? Jak podali dziennikarze TVN (!) – ,,większość akt ze śledztw prowadzonych przez legnicką prokuraturę w latach 80. została zniszczona w III RP”. A kto był szefem prokuratury w Legnicy w ,,wolnej Polsce” w pierwszych latach po ,,upadku komuny”? No kto? No muszę dodawać, że pan prokurator Edward Zalewski?

—–

Na sam koniec kadencji, już po przegranych wyborach, Komorowski zdążył odznaczyć orderami jeszcze 36 osób, między innymi Fronczewskiego, Komara (współpracującego z ,,Wyborczą” syna żydowskiego komunisty), Niemczyckiego (którego opozycjonista Bogdan Czajkowski oskarża o bycie agentem SB i donoszenie na niego). Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dostał tego dnia również… pan prokurator Edward Zalewski.

Za – cytuję – ,,zasługi w kształtowaniu zasad demokratycznego państwa prawa i kultury prawnej”.

#historia #historiapolski #prl #komunizm #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu