Sierżant Leonard Matlovich,…

Sierżant Leonard Matlovich, był weteranem z Wietnamu, wyrzucony z armii, gdy wyszło na jaw jest gejem. Zmarł w 1988 roku, a na jego nagrobku możemy przeczytać: „Kiedy byłem w wojsku, dali mi medal za zabicie dwóch ludzi i wyrzucili mnie za kochanie jednego”

Leonard był mocno zaangażowany walkę praw osób LGBT i walka o odpowiednią edukacja i leczenie sprawie HIV-AIDS. Oto fragment jego ostatniego publicznego przemówienia z 1988:

„… chcę Ci spojrzeć na flagi, nasze flagi tęczowe chcę, patrzeć z dumą w sercu, bo my też mamy marzenia. A co to jest nasze marzeniami? Są więcej niż amerykański sen. To powszechne marzenia. Bo w Afryce, mamy czarny i biały, w Irlandii Północnej, protestantów i katolików, w Izraelu Żydów i muzułmanów. A naszym zadaniem jest dotrzeć i nauczyć ludzi kochać, a nie nienawidzić. Jedyną co nas łączy to nasza seksualność. A w czasie kryzysu AIDS – i ja mam AIDS jeżeli istnieje jedno słowo, które opisuje naszą wspólnotę reakcję na AIDS, to słowo jest miłość.”

W dniu 22 czerwca 1988 r., niespełna miesiąc przed jego 45 urodzinami Matlovich zmarł w Los Angeles na powikłania z powodu HIV/AIDS.

#lgbt #ciekawostki #historia