Rzymska wyprawa odwetowa na…

Rzymska wyprawa odwetowa na prawy brzeg Renu. 338 rok n.e.

„Gdy wódz rzymski Quintinus przekroczył Ren, „natknął się na puste chaty oraz na wielkie osiedla porzucone przez mieszkańców. Frankowie bowiem udając, że są strachem podszyci, usunęli się w leśne ostępy, a na skraju lasów porobili zasieki. Żołnierze spalili przeto wszystkie domy, w swojej gnuśnej głupocie sądząc, że srożenie się względem domostw oznacza pełnię zwycięstwa, a noc spędzili niespokojnie, pod ciężarem broni”.
Następnego dnia żołnierze wkroczyli do pobliskiego lasu, gdy jednak spostrzegli zasieki próbowali wycofać się na bagnistą równinę, unikając w ten sposób walki na niekorzystnym dla siebie terenie.

„Wtedy tu i ówdzie pokazali im się wrogowie, którzy stojąc przy sobie za splątanymi pniami drzew lub zasieków jakby z wierzchołków wież wyrzucali niczym z katapult śmiercionośne strzały.
Umoczone one były w truciźnie z ziół tak, że już nawet zadraśnięcie samego naskórka a nie jakichś niebezpiecznych miejsc ciała, powodowały niechybną śmierć.
Potem większa ilość nieprzyjaciół otoczyła wojsko, które z pośpiechem rozlało się po otwartej równinie, jaką Frankowie zostawili jeszcze wolną. Tutaj najpierw jeźdźcy zapadli w błoto (…). Także i piechurzy, których nie przygniatał żaden ciężar koni, wpadli w błoto i tylko z trudem wyciągali z niego nogi”.
Jak łatwo się domyślić wyprawa zakończyła się klęską wojsk rzymskich”.

Fragment książki „Aecjusz i barbarzyńcy”. Wydawnictwo Atryda.

Biografia „Ostatniego Rzymianina spotkała się z ciepłym przyjęciem zarówno recenzentów, jak i czytelników.

„Podsumowując, znakomita, pasjonująca, niezwykle wartościowa książka. Dla interesujących się starożytnością pozycja obowiązkowa. Polecam również tym, którzy nie są pasjonatami tej epoki. Bardzo dobrze się czyta, zaś autor w sposób dobitny pokazuje, że wysoki poziom merytoryczny nie musi iść w parze z niewielką przystępnością tekstu”.
Portal.strategie.net.pl

10/10 według Histmag.org

8,4/10 na Lubimyczytac

Recenzja mirka @IMPERIUMROMANUM klik

Recenzja dra Tomasza Sińczaka – klik

Książkę można kupić wyłącznie na stronie Wydawnictwa Atryda

#historia #ciekawostkihistoryczne #ksiazki #imperiumromanum