Rudolf Höß oraz inni…

Rudolf Höß oraz inni zbrodniarze wojenni niemieccy (Kurt Burgsdorff, Josef Bühler, Hans Biebow, Gustaw Beckman, Max Daume, Ludwig Leist, August Jäger) podczas ekstradycji do Polski, maj/czerwiec 1946.

Opis innej fotografii : Niemieccy wyżsi oficerowie i urzędnicy, wśród nich zbrodniarze wojenni przylatują na pokładzie amerykańskiego samolotu Dakota do Warszawy (maj 1946). Osoby te zostały przez aliantów wydane władzom polskim, przez które zostali osądzeni i skazani.

Pierwszy z lewej siedzi Rudolf Hoess (SS-Obersturmbannführer, komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, członek NSDAP, skazany na karę śmierci). Pozostali, znajdujący się w samolocie (kolejność przypadkowa) to: Kurt Burgsdorff (hitlerowski gubernator dystryktu krakowskiego Generalnego Gubernatorstwa, skazany na 3 lata więzienia), Josef Bühler (zastępca gubernatora Hansa Franka, skazany na karę śmierci), Hans Biebow (członek NSDAP i szef cywilnej administracji niemieckiej w getcie łódzkim, skazany na śmierć), Gustaw Beckman (szef krakowskiego gestapo, skazany na śmierć), Max Daume (wysoki oficer hitlerowskiej policji i SS-Standartenführer, odpowiedzialny za masakrę polskich cywili w Wawrze (Zbrodnia w Wawrze), skazany na śmierć), Ludwig Leist (starosta Warszawy podczas hitlerowskiej okupacji Polski, skazany na 8 lat więzienia), Erazm Ponikau (prezydent policji w Poznaniu, skazany na 8 lat więzienia ), August Jäger (zastępca namiestnika Kraju Warty, skazany na karę śmierci).

#starszezwoje – blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa #polska #niemcy #historiajednejfotografii #myrmekochoria