Retro Report od NYT na 22…

Retro Report od NYT na 22 sierpnia 1967 roku LSD’s Long, Strange Trip

Kiedyś było szerzej o wynalezieniu LSD z mojej strony. Nieważne co myślicie o tym „narkotyku”, ale związek chemiczny odmienił świat w II połowie XX wieku. Zmiany patriarchalnej kulturze, kontrkultura w opozycji do wojny w Wietnamie (podobnie jak marihuana), gigantyczny wpływ na muzykę oraz przemysł nowych technologii. Kwas ostatecznie zostanie wpisany do słynnej kategorii schedule I (bez żadnego zastosowania, ogromnie szkodliwy dla zdrowia, zamrożenie badań – chyba w Polsce za mały kwadrat centymetr na centymetr możecie dostać 8 lat, więcej niż za gwałt) po masowej panice i kłamstwach w mediach. Kwas bardzo dogłębnie badało CIA o swoich niezbyt miłych eksperymentach, które do historii przeszły pod pseudonimem MK ULTRA, ale było ich więcej jak Operation Midnight Climax (fałszywe burdele gdzie testowano kwas na nieświadomych ludziach i oglądano jak uprawiają seks z prostytutkami za weneckimi lustrami – poważnie nie kłamię) i kilka innych jeszcze jak Bluebird.

Jednym z bardziej szokujących publikę wydarzeń było odtajnienie rozważania morderstwa słynnego dziennikarza Jacka Andersona (na zlecenie Nixona) przy użyciu kwasu. Nasączenie kierownicy jego samochodu i wypadek – ponownie nie kłamię. Byłą cała książka na ten temat, bo Anderson strasznie bruździł Nixonowi jak i CIA podczas Komisji Rockefellera i Komitetu Churcha – ostatni raz CIA się poblicznie tłumaczyło w historii Ameryki, ale większość badań i dokumentów została zniszczona. Książka nazywa się „Poisoning the Press: Richard Nixon, Jack Anderson, and the Rise of Washington’s Scandal Culture”

Mój artykuł na ten temat z dawnych lat
Artykuł o spisku na życie dziennikarza
Kolejny

#starszezwoje – blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #usa #narkotykizawszespoko #ksiazki #myrmekochoria