Rekonstrukcja świątyni…

Rekonstrukcja świątyni boskiego Cezara

Rekonstrukcja świątyni boskiego Cezara (Templum Divi Iulii) na Forum Romanum, pomiędzy Regią, Świątynią Kastorów i Bazyliką Emiliańską, w miejscu gdzie ciało Cezara zostało skremowane, a jego testament przeczytany na głos przez Marka Antoniusza.

Po śmierci, Cezar został uznany za boga przez Senat rzymski. Budowa rozpoczęła się w roku 42 p.n.e. na polecenie Oktawiana Augusta. Poświęcenie świątyni odbyło się 18 sierpnia 29 p.n.e.

Cezar był pierwszym obywatelem Rzymu, który został wyniesionych do bogów i uhonorowany własną świątynią. Nad jego przybytkiem miał sprawować pieczę nowo powołany kapłan Flamen Divi Julii. Warto dodać, że świątynia boskiego Cezara była zarazem poświęcona także komecie, która miała się pojawić krótko po morderstwie Cezara w roku 44 p.n.e. Sądzono, że reprezentowała ona duszę Cezara i symbol nowych narodzin Augusta, jako samodzielnego władcy i następcy.

Świątynia znajdowała się na podwyższeniu, które służyło jako rostra która była udekorowana fragmentami statków pokonanych w bitwie pod Akcjum w 31 roku p.n.e.

Rekonstrukcja świątyni boskiego Cezara

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Dotacje