RECENZJA: RZYMIANIE. WIELKIE…

RECENZJA: RZYMIANIE. WIELKIE LUDY HISTORII

Książka „Rzymianie. Wielkie ludy historii” to jedna z części cyklu mającego na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży dziejów ludzkości. W tej pozycji Christian Hill przybliża Czytelnikowi świat antycznych Rzymian, którzy niezaprzeczalnie wpłynęli na różne dziedziny naszego życia.

Jest 47 rok p.n.e. Poznajemy historię hydraulika i jego syna Numeriusza, którzy otrzymują zlecenie w domu wpływowego Rzymianina. Zleceniodawca to ważna persona, która umocniła swoją pozycję za sprawą zwycięstw Juliusza Cezara. Ojciec i syn kroczą ulicami Rzymu, podziwiają ogrom potężnego miasta oraz poznają ówczesną architekturę i styl życia. Wchodzimy do domus patrycjusza, gdzie też obaj przybyli Rzymianie mają możliwość zaznania luksusów wyższych warstw. Zobaczą igrzyska i triumf oraz wezmą udział w uczcie, na której Rzymianie jadali półleżąc na sofach. Cała fabuła i opowieść toczy się wokół tajemniczego zaginięcia biżuterii gospodyni – żony niejakiego Flakkusa Galijskiego. Rozwiązanie zagadki leżeć będzie w rękach Numeriusza i Flakii, córki gospodarza.

Biorąc pod uwagę, że książka z pewnością jest dedykowana dzieciom i młodzieży od 12 lat, autor cyklu w umiejętny sposób stara się przeplatać aspekty edukacyjne (m.in. opisy domu, kamienic, sztuki czy życia niewolniczego) z fabułą książki. Z perspektywy osoby „siedzącej” w tematyce antycznej mogę stwierdzić, że warsztat merytoryczny jest na odpowiednim poziomie oraz nie ma tutaj zakłamań historycznych. Autor unika wgłębiania się w szczegóły i ukazuje ważniejsze fakty z życia Rzymian, starając się w jak najbardziej interesujący sposób ukazać historię.

Cykl poświęcony Rzymianom jest jak najbardziej godny polecenia. Każdy rodzic chcąc zainteresować dziecko światem antycznym może śmiało podarować książkę i rozpalić w nim chęć dalszego zgłębiania historii.

Rzymianie. Wielkie ludy historii

#imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ksiazki