Recenzja: Historia…

Recenzja: Historia powszechna

Książka „Historia powszechna” autorstwa Teofilakta Symokatty jest to dzieło z przełomu VI-VII wieku, które opowiada o czasach panowania cesarza bizantyńskiego Maurycjusza (582-602). Utwór podzielony jest na osiem ksiąg, które łącznie liczą 300 stron.

Teofilakt Symokatta był nadwornym sekretarzem cesarza i miał z pewnością najlepszy obraz tego, jak wyglądała polityka zagraniczna i wewnętrzna Bizancjum. Cesarz Maurycjusz był względnie dobrym cesarzem, który skutecznie rywalizował z Persami na wschodniej granicy oraz napływającymi Słowianami na Półwysep Bałkański. Pod swoim rządami miał pokaźne ziemie, które niegdyś należały także do Cesarstwa Zachodnio-rzymskiego – m.in. część Italii, Dalmację, Północną Afrykę i południową Hiszpanię.

Książka „Historia powszechna” jest przede wszystkim świetnym źródłem informacji o Słowianach z VII wieku oraz tragicznym końcu cesarza Maurycjusza, który został obalony w wyniku buntu wojskowego. Obecnie historycy doceniają pozycję przede wszystkim jako wiarygodne źródło informacji o omawianych czasach.

Książka wydana została przez Wydawnictwo Naukowe UAM. Należy podkreślić bardzo dobrą jakość wydania: twarda oprawa, bardzo dobre opracowanie, elegancki druk, dobra jakość czcionki oraz liczne przypisy umieszczone na dole strony. Tłumaczenie jest bardzo przyjemnie ujęte, gdyż po lewej stronie śledzić możemy grecki oryginał, a po prawej jego tłumaczenie.

Dzieło wzbogacone zostało w bardzo wartościowy wstęp opowiadający o samym autorze utworu, jak i rysujący omawiane czasy (od śmierci Justyniana I, poprzez Justyna II, Tyberiusza). Na końcu pozycji znajdziemy dodatkowo trzy krótkie artykuły z tematyki regionalnej, bibliografię, mapki, indeks imion oraz nazwy geograficzne i etniczne.

Pozycja jest z pewnością obowiązkowa dla każdego, kto chciałby poznać postać Maurycjusza z pierwszej ręki oraz lepiej zrozumieć świat Bizancjum omawianego okresu.

Recenzja: Historia powszechna

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #rzym #ciekawostki #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici