Przepiękny budynek w centrum…

Przepiękny budynek w centrum stolicy Łotwy- wysokiej jakości zdjęcie (kliknąć na adres przy zdjęciu by powiększyć).
Ten piękny budynek z 1334r. to po łotewsku Melngalvju nams, a po niemiecku – Schwarzhäupterhaus. Znajduje się przy Rātslaukums 7 w Rydze, stolicy Łotwy.
Po rozpoczęciu w średniowieczu rządów Niemców na terach Bałtów (Łotyszy) i Ludów fińskich (Estończyków) powstało Bractwo Czarnogłowych (niemiecki: Bruderschaft der Schwarzhäupter; estoński: Mustpeade vennaskond; łotewski: Melngalvju brālības), pochodzenie nazwy nie jest znane. Skupiało one miejscowych i niezamężnych kupców oraz właścicieli statków na Łotwie i Estonii i działało tam od 14 wieku, aż do 1940r. (czyli zajęcia tych terenów przez ZSRR) i wciąż działa, ale teraz w Hamburgu. Było to wielkie i bogate towarzystwo społeczne.
Na szczycie budynku znajduje się św. Jerzy walczący ze smokiem.
Poniżej jest zegar astronomiczny wykonany w 1626 roku przez mistrza zegarmistrza Matisa jako „Calendarium perpetuum” („Wieczny zegar”). Oprócz faz księżyca, znaków zodiaku i czasu wyświetla również odpowiednią datę i dzień tygodnia. Aktualny zegar jest repliką wykonaną w Ratyzbonie.
Są też herby miast hanzeatyckich: Rygi, Bremy, Lubeki i Hamburga. Są strzeżone przez lwy z lewej i prawej stronie.
Po prawej i lewej stronie widzimy sentencje w języku niemieckim:
DEN GERECHTEN GOTT LIEBT UND EHRT,
SEIN GESCHLECHT ER SEGNET UND VERMEHRT.“
(Co znaczy: „Sprawiedliwego Bóg kocha i honoruje, jego ród błogosławi i rozmnaża.“)

„WIDER GESETZ UND GEWISSEN HANDELN,
THUT GOTTES SEGEN IN FLUCH VERWANDELN.“
(Co znaczy: „Przeciw prawu i sumieniu czynić,
powoduje Bożego błogosławieństwa zmianę w przekleństwo.“)

Na dole znajduje się napis w języku łotewskim na temat renowacji budynku.

Przy wejściu są płaskorzeźby czarnoskórego św. Maurycego oraz Marii z dzieciątkiem.
Budynek jest symbolem świetności tego regionu, który np. w czasach Księstwa Kurlandii i Semigalii był bardzo bogaty i posiadał swoje kolonie (np. Trynidad i Tobago), gdzie osiedlali się przybyli z obecnej Łotwy Niemcy i Łotysze.

#lotwa #estonia #historia #niemcy #architektura #filozofia #religia #architektura #sztuka #ciekawostki #niemiecki #jezykiobce #jezyki #europa #podroze #europa #fotografia #nauka