Prototyp radzieckich tzw….

Prototyp radzieckich tzw. aerosań pancernych (typ Tunguska) TsKB-50 z 1941 r.
Pojazd powstał po doświadczeniach wojny z Finlandią, jako odpowiedź na potrzebę dobrze uzbrojonego pojazdu zwiadowczego mogącego poruszać się po śniegu. Pojazd napędzał chłodzony cieczą silnik lotniczy M-103A o mocy 850 KM. Opancerzenie było symboliczne o grubości 5-7 mm.

Uzbrojenie aerosań miało stanowić działo automatyczne 23 mm MP-6 (PT-23TB) ze współosiowym karabinem maszynowym DT 7,62 mm. Załoga posiadała także osobistą broń: 20 granatów i karabin maszynowy PPD, który mógł strzelać z pięciu szczelin obserwacyjnych w wieży i kadłubie.

Po testach przeprowadzonych na początku 1941 r. okazało się, że konstrukcja jest zbyt ciężka (ok. 5,5 tony), ma zbyt wiele problemów jezdnych i konstrukcyjnych oraz jest zbyt droga (koszt prototypu to równowartość trzech czołgów ciężkich KW-1). W maju 1941r. nastąpiło więc zamknięcie projektu. Los prototypu jest nieznany. Źródło „Pancerna Grupa” na FB.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii – tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #militaria #militaryboners #bron #wojna #rosja #zima #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #motoryzacja #lotnictwo