Postanowiłem popełnić…

Postanowiłem popełnić poniższy wpis o jednej z ciekawszych postaci w historii współczesnego Izraela (lub raczej jego początków). Jeżeli wpis wzbudzi zainteresowanie i zbierze więcej jak trzy plusy na krzyż będzie to pierwszy z serii postów poruszających temat formowania się współczesnego bliskiego wschodu. Post jest zredagowanym tłumaczeniem artykułu z rozszerzonej Wiki. Miłej lektury.

W pierwszym wpisie przyjrzymy się sylwetce twórcy słynnego „Gangu Sterna”

Avraham ( „Yair „) Stern był początkowo zwolennikiem poglądów głoszonych przez ruch Syjonistycznych Rewizjonistów założony przez Ze’eva Jabotinsky-ego oraz członkiem Irgunu (Irgun Tsvai Leumi, Narodowej Organizacji Wojskowej). W czerwcu 1940, kiedy Irgun postanowił zawiesić podziemne działania zbrojne przeciwko Brytyjczykom na czas trwającej wojny, Stern opuścił szeregi organizacji, aby założył własną grupę, którą nazwał Irgun Tsvai Leumi B’Yisrael (Narodowa Organizacja Wojskowa w Izraelu).

Stern zerwał poglądami głoszonymi przez swojego byłego mentora i przełożonego. Podczas gdy Jabotinsky miał nadzieję, że dyplomacja i współpraca z Brytyjczykami przetrwają dla dobra żydowskiej sprawy, Stern twierdził, że czas syjonistycznej dyplomacji  się skończył, a nadeszła pora na walkę zbrojną przeciwko Brytyjczykom. Jak sam twierdził: „(…) nie istnieje żadna różnica pomiędzy Hitlerem i Chamberlainem, pomiędzy Dachau, Buchenwald i uszczelnianiem bram Izraela (przez Brytyjczyków przeciwko masowej imigracji żydów dop.).”

Stern wierzył, że ludność żydowska Palestyny powinna walczyć, a nie wspierać Brytyjczyków w wojnie. Był zajadłym przeciwnikiem białej księgi z 1939 (dokument zawierający opracowane urzędowo, koncepcyjne propozycje rządu JKM odnoszące się do kwestii mandatu), która gwałtownie zmniejszała zarówno żydowską imigrację, jak i zdolność żydów do kupowania ziemi w Palestynie. Wierzył, że imigracja do Palestyny powinna być dostępna dla żydowskich uchodźców uciekających z Europy, i że była to kwestia priorytetowa. Podejście do Brytyjczyków, poróżniło Sterna z jego długoletnim przyjacielem Davidem Razielem. Raziel wierzył, że Yishuv powinien pomóc Wielkiej Brytanii w walce z nazistowskimi Niemcami. Zginął w Iraku w 1941 podczas misji dla wojsk brytyjskich. Według Sterna umieranie za „zagranicznego okupanta”, który utrudniał utworzenie państwa żydowskiego było głupotą. Rozróżnił przeciwników na „wrogów narodu żydowskiego” (np. Brytyjczycy) i „niewidzących żydów” (np. nazistów), wierząc, że ci pierwsi musza zostać pokonani, a ci drudzy zmanipulowani.

W 1940, idea ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej była jeszcze „nie do pomyślenia” i Stern wierzył, że Hitler chciał oczyścić Niemcy z żydów poprzez emigrację, a nie eksterminacje. W grudniu 1940 nawiązał kontakt z nazistami w celu pozyskania pomocy w ustanowieniu państwa żydowskiego w Palestynie, otwartego dla żydowskich uchodźców. Zaproponował zwerbowanie około 40 000 Żydów z okupowanej Europy w celu przeprowadzenia inwazji na Palestynę oraz wypędzenia Brytyjczyków. Naziści nie potraktowali jego propozycji poważnie i plan upadł.

W następnym wpisie przybliżę strukturę, cele i działania organizacji.

#historia #bliskiwschod #ciekawostkihistoryczne #izrael