Nowy hashtag #legioxxirapax…

Nowy hashtag #legioxxirapax .

Pod tym hashtagiem będą wrzucane fotki, filmy, informacje i ciekawostki dotyczące Legionu XXI Rapax jak i Cesarstwa Rzymskiego.

Na zachętę #film pieśni marszowej w wykonaniu kilku z naszych legionistów.

Krótko o Legio XXI Rapax:

Kiedy chodzi o imperium, rozmiar ma znaczenie. Legio XXI Rapax to jedna z największych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe na świecie. Założona w 2003 r. w Niemczech, od roku 2008 r. rozpoczęła swoją działalność także w Polsce. Dziś skupia ponad 100 wyekwipowanych legionistów – czyli co najmniej pełną imperialną centurię – a dodatkowo osoby odtwarzające różne role cywilne. Nasi członkowie w większości pochodzą z Polski, ale również z Niemiec, Austrii, Luksemburga, Włoch, Białorusi, Ukrainy, Czech i Holandii. Wszyscy to pasjonaci, wśród których nie brakuje osób z wykształceniem kierunkowym z zakresu starożytnej wojskowości, historii Grecji i Rzymu, są też nauczyciele łaciny.

Odwołujemy się do dziedzictwa prawdziwej jednostki – Legio XXI Rapax (Dwudziesty Pierwszy „Drapieżny”). Legion ten został utworzony za rządów Augusta w latach 30. p.n.e., najpewniej w Hiszpanii, a zniknął z kart historii na przełomie lat 80. i 90. n.e., kiedy to został albo karnie rozwiązany przez Domicjana, albo zniszczony podczas walk w Panonii. Stacjonował głównie w prowincjach Germania Górna i Dolna. Sławę zdobył biorąc udział m.in. w podboju Recji (15 r. n.e.), buncie legionów nadreńskich i późniejszych kampaniach odwetowych Germanika przeciwko germańskim plemionom (14-16 r. n.e.), wojnie domowej Roku Czterech Cesarzy (69 r.n.e.) czy tłumieniu powstania Batawów (70 r.n.e.). Była to chyba jedna z najbardziej charakternych i niepokornych jednostek, jakie Rzym kiedykolwiek wystawił.

#historia #rekonstrukcjahistoryczna #legion #starozytnyrzym #imperiumromanum #cesarstwo #karaoke #rzymianie #roma