Może kogoś osiemnastowieczny…

Może kogoś osiemnastowieczny człowiek kamień z Szwecji zainteresuje? ( ͡° ͜ʖ ͡°) https://www.wykop.pl/link/4138161/petrified-animacja-o-szwedzkim-skandalu-z-xviii-w/
W 1719 r. górnicy z Falun odnaleźli w miejscowej kopalni zakonserwowane ciało mężczyzny, które znajdowało się w tunelu wypełnionym wodą. Mężczyzną okazał się zaginiony ponad 40 lat wcześniej Mats Israelsson. Jego identyfikacji dokonała jego dawna partnerka Margaret Olsdotter.
Po wydobyciu zwłok Israelssona na powierzchnię okazało się, że stwardniały. Wywołało to sensację jeszcze większą od samego odkrycia zakonserwowanego ciała. Ogłoszono odkrycie człowieka z kamienia i wieść ta na miarę ówczesnych osiemnastowiecznych realiów stała się medialna. Zarazem wywołało to skandal, gdyż Israelssona nie pochowano (wbrew woli Margaret Olsdotter i jej zwolenników) tylko wystawiono na widok publiczny, co zarazem przyciągało okolicznych badaczy i naukowców. Jeden z nich, przyrodnik – Carl Linnaeus – stwierdził, że ciało nie jest skamieniałe tylko pokryte witriolem, stężonym kwasem siarkowym. Stwierdził ponadto, że Israelsson niebawem zacznie się rozkładać. Zdecydowano się go pochować dopiero gdy procesy gnilne zaczęły być widoczne.
Fet-Mats, bo taki dostał przydomek Mats Israelsson pośmiertnie przyczynił się do wybuchu gorącej debaty na temat traktowania zwłok z godnością i szacunku do bliskich zmarłego. Stał się też ikona kultury zachodnioeuropejskiej i inspiracja takich twórców jak: Gotthilf Heinrich von Schubert, Johann Peter Hebel, Friedrich Rückert, Richard Wagner, czy Hugo von Hofmannsthal.
Obecnie postać Fet-Mata znana jest przede wszystkim Szwedom.
#mikroreklama #ciekawostki #historia #gruparatowaniapoziomu #szwecja

Powered by WPeMatico