Michał Norbert Faszcza to…

Michał Norbert Faszcza to autor, którego już nie trzeba przedstawiać. Autor te ma już bowiem na koncie kilka bardzo udanych książek i zdążył sobie mimo stosunkowo młodego wieku wyrobić solidną markę.

„Bunty w późno republikańskich armiach rzymskich (88-30 przed Chr.) to kolejna interesująca książka, która wyszła spod jego ręki.

Książka liczy 282 stron. Podzielona została na siedem rozdziałów. W pierwszym omówione zostały źródła wykorzystane przy pisaniu pracy. W drugim rozdziale Faszcza opisuje zmiany w armiach rzymskich na przestrzeni II i I wieku przed Chrystusem.

W trzecim rozdziale zatytułowanym „Kwalifikacja prawna buntów wojskowych w okresie schyłku Republiki” poruszone zostały zagadnienia rzymskiej dyscypliny wojskowej, autor analizuje również pojęcia seditio, ponadto opisuje kary wymierzane buntownikom.

Począwszy od czwartego rozdziału przechodzimy do opisów poszczególnych buntów – w tym miejscu opisane zostają bunty legionów: Strabona, Flakkusa, Scypiona, oraz bunty w Ankonie i Volaterrae. Czwarty rozdział zawiera m.in., opis buntu legionów Lukullusa w trakcie jego kampanii na Wschodzie. w kolejnych partiach książki przedstawiono następne dziewięć przykładów buntów legionistów przeciwko dowódcom. Łącznie w całej pracy Faszcza omówił 17 przykładów buntów.

Praca została napisana w oparciu o bardzo szeroką bibliografię. Autor wykorzystał prace napisane w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim oraz oczywiście publikacje w języku polskim.

Dobra, wiem, że nie chce się Wam czytać długaaaśnych recenzji. Przejdźmy więc do clou. Odpowiedź na fundamentalne pytanie: czy warto przeczytać – brzmi – bardzo warto.

Książka została nominowana przez Stowarzyszenie Historyków Starożytności do nagrody książki roku 2017.

A jakbyście chcieli nie tylko przeczytać, ale mieć na własność, to możecie kupić tę bardzo udana pracę w sklepie Napoleona z 10% upustem dzięki kodowi: Antyczny.

Promocja trwa do 30.11.2018

PS

M.N.Faszcza będzie 1 grudnia na targach książki w Warszawie podpisywał książkę „Bunty w armiach…” na stoisku nr 15, w godzinach 12-13.00. Jest więc okazja, żeby zdobyć autograf, porozmawiać, zobaczyć jak wygląda, albo zapytać czemu nigdy nie pisze o reformach Mariusza.

#starozytnosc #antycznyblog #historia #ciekawostkihistoryczne #ksiazki