Mało kto dziś wie, że SAS i…

Mało kto dziś wie, że SAS i armina brytyjska, działając podczas konfliktu w Irlandii Północnej przyjeli zasadę „strzelać aby zabić”. Zasada ta stosowana była w sytuacjach gdy armia scigała ludzi uzbrojonych, prawie zawsze członków ugrupowań parammilitarnych
Jednym z wielu przykładów takiej akcji jest zastrzelenie członka UVF, Briana Robinsona. Robinson wraz z kolegą udał się na motocyklu do katolickiej dzielnicy Belfastu w celu zastrzelenia pewnego katolika. Przy „Ardoyne shops”, handlowej częsci ulicy w dzielnnicy Ardoyne natrafili na swój cel, który robił zakupy wraz z partnerką i dwuletnim dzieckiem. Robinson z zimną krwią zabił 38 letniego katolika, Paddyego McKennę ładując w niego dziewięć kul.
Schodząc z motocykla, kopnął dwuletnie dziecko aby szybciej dostać się bliżej do ofiary. Następnie wykonał wyrok, wsiadł na motocykl i odjechali.
W pościg za Robinsonem ruszyli działający w przykryciu żołnierze, którzy akurat byli w pobliżu. Po krótkim pościgu ich Vauxhall Astra staranował motocykl Robinsona po czym żołnierze otwarli ogień zabijając go na miejscu.
Mimo to, że żołnierze widzieli jak Robinson zabija z zimną krwią McKennę, jak też zeznali, że Robinson celował do nich z broni, niektórzy zaczeli zadawać pytania … czy armia musiała zareagować tak stanowczo i czy … Robinson faktycznie stanowił w danej chwili zagrożenie?
Pojawili się również świadkowie twierdzący, że nie widzieli aby Robinson kierował broń w kierunku żołnierzy i ich zdaniem żołnierze powinni go jedynie aresztować.
Do dziś wielu zadaje pytanie, czy armia powinna stosować tak drastyczne kroki, nawet w stosunku do morderców i czy przyjęcie takiej polityki nie prowadziło do nadużyć?
więcej w ciekawym raporcie BBC z 1991 roku pt. „Shoot to kill”https://youtu.be/Vdg9-9GPeF8?t=6m51s
#historia #ciekawostki #terroryzm #irlandiapolnocna

Powered by WPeMatico