Jakby Polska zgodziła się na…

Jakby Polska zgodziła się na alians z III Rzeszą to Niemcy prawdopodobnie wygraliby wojnę, przynajmniej w Europie.

1. Pierwszy zabójczy cios Blitzkriegu poszedłby na Francję i w kierunku Anglii, nie na nas. Jeżeli Niemcy rozgromili Aliantów dając im nawet niespełna rok czasu (kampania francuska) to tym bardziej powiodłoby im się to atakując ich w pierwszej kolejności.

2. Sowieci prawdopodobnie graliby na przeczekanie, tak jak robili to po Ribbentrop-Mołotow. Gdyby operacja Barbarossa zaczynała swój bieg spod Mińska a nie z linii Buga to III Rzesza spokojnie wjechała by czołgami do Moskwy.

Na tym, aby sprawy nie przyjęły takiego obrotu, zależało zarówno Sowietom i Aliantom. Właśnie dlatego obie strony pchały nas pod niemiecki topór. Sowieci w celu oddalenia linii przyszłego frontu a Anglicy żeby zyskać na czasie i nie dać się zaskoczyć.

PS. To czego nie rozumiem to dlaczego Niemcy odrazu przystąpili do czystek w Polsce i (potem) na Rusi. Nawet jeżeli mieliby takie plany (a mieli) to mogli je wykonać po wysłużeniu się tymi narodami w swoich planach. Zawsze tłumaczę sobie to klasyczną niemiecką butą i arogancją. Nie lubie powoływać się na jakieś emocje w strategii ale innego wytłumaczenia nie widzę.

#historia #przemyslenia