Jak wyglądały Święta Bożego…

Jak wyglądały Święta Bożego Narodzenia 1942 r. w pierwszych schweren Panzer-Abteilungen?

schwere Panzer-Abteilung 501
1. Kompanie stacjonuje na przedmieściach miejscowości Monouba w Tunezji i wykonuje kilka misji bojowych, a 2. Kompanie dopiero przybywa do Afryki. Stan czołgów na ten dzień: 12 PzKpfw VI Ausf. H1 „Tiger” (7 operacyjnych, 5 w naprawie) i 16 PzKpfw III Ausf. N.

schwere Panzer-Abteilung 502
W czasie, gdy 1. Kompanie znajduje się koło miejscowości Tosno (południowy-wschód od Leningradu), 2. Kompanie przygotowuje się do wyjazdu na południowy odcinek Frontu Wschodniego (Ssungar w rejonie Kuberle), zamiast w rejon miejscowości Wołchow pod Leningradem, jak planowano.

schwere Panzer-Abteilung 503
Dwie kompanie (1. i 2.) w sile 20 PzKpfw VI Ausf. H1 „Tiger” i 31 PzKpfw III Ausf. L/N są w drodze koleją na Front Wschodni, gdzie wyjechały 21 grudnia 1942 r. z Döllersheim koło Wiednia. Celem jest miejscowość Proletarsk nad rzeką Manycz (północny-wschód od miasta Salsk).

schwere Panzer-Abteilung 504
Batalion jest w trakcie formowania w Paderborn. W związku z tym powołano jednostkę zwaną Personaleinheit Schober, która powstała na bazie personelu z III./Panzer-Regiment 4.

Na zdjęciu PzKpfw VI Ausf. H1 „Tiger” nr ‚122’ z 1./schwere Panzer-Abteilung 501. Zdjęcie wykonano pod koniec grudnia 1942 r. w rejonie Monouba w Tunezji

Zapraszam do obserwowania tagu #dookolarzeszy

#dookolarzeszy #iiwojnaswiatowa #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #wojna #niemcy #gruparatowaniapoziomu #wojsko