Hans Delbrück wielkim…

Hans Delbrück wielkim historykiem był. Wielu uważa go za ojca chrzestnego historii wojskowości. Jeżeli zajmujesz się tematyką związaną z historią wojskowości w starożytności, to musisz znać Delbrücka, albo przynajmniej udawać, że znasz. Niektórzy z naszych rodzimych historyków wręcz przesadzają z uwielbieniem do Niemca.

Na pewno jego dzieło „Antyczna sztuka wojenna” wydane w czterech tomach jest pozycją klasyczną. Trzeba przyznać że mimo upływu wielu dekad nie trąci myszką i wciąż jest przydatne.

Żeby jednak nie było tak miło wypada zauważyć że Delbrück ma swoje „odloty”. O ile bowiem przeważnie jest obiektywny, to gdy przychodzi do Germanów, to mu odbija.

Dowód – proszę bardzo – Delbrück ocenia siły Alemanów w bitwie pod Agrentoratumm stoczonej w 357 roku n.e na ok. 6-8 tys., zaś liczebność armii rzymskiej Juliana Apostaty szacuje na 13-15 tys. żołnierzy.

Źródła mówią o nawet ok 35 tys. Alemanów. Jaki jest zatem argument Delbrück za zaniżeniem liczby germańskich wojowników poniżej 10 tys. – kwestie logistyki, a może możliwości mobilizacyjne Alemanów?

Nic z tych rzeczy! Delbrück uważa, że 13 tys. rzymskich żołnierzy nigdy nie pokonałoby 35 tys. Germanów 🙂

No cóż… ja nie czuje się przekonany, ale ten fragment przynajmniej poprawił mi humor.

Praca z gatunku, które po prostu wypada znać.

Kupując książki w sklepie internetowym wydawnictwa Napoleon otrzymacie 10% rabat na hasło – Antyczny.

#starozytnosc #antycznyblog #historia #ciekawostkihistoryczne #ksiazki