Dwudziesty Ósmy Prezydent USA…

Dwudziesty Ósmy Prezydent USA – Woodrow Wilson
Ur. 28 grudnia 1856 w Staunton, Virginia, zm. 3 lutego 1924 w Waszyngtonie, D.C.
Okres urzędowania: 4 marca 1913 – 4 marca 1921
Partia: Demokratyczna

1. Urodził się jako trzecie z czworga dzieci Josepha i Jessie Wilsonów; rodzice Thomasa (który w dorosłym życiu posługiwał się swoim drugim imieniem, będącym jednocześnie panieńskim nazwiskiem jego matki – Woodrow) w czasach wojny secesyjnej stali po stronie Konfederacji. Przyszły prezydent w wieku 13 lat, podczas parady w mieście Augusta w Georgii, spotkał nawet osobiście dowódcę wojsk konfederatów – generała Roberta E. Lee.
2. Nauczył się czytać dopiero w wieku dziesięciu lat, ponadto zmagał się z dysleksją. Studiował prawo na College of New Jersey (przemianowanego w 1896 roku na Princeton University) oraz University of Virginia, ale nie zdobył dyplomu prawniczego (mimo to przez krótki czas pracował jako prawnik w Georgii); ostatecznie zrobił doktorat z politologii na Johns Hokpins University.
3. W 1885 roku poślubił Ellen Axson, z którą miał trzy córki. Ellen Wilson zmarła w 1914 roku, czyniąc z Woodrow jak dotąd ostatnim z trzech – poza Johnem Tylerem i Benjaminem Harrisonem – prezydentów, którzy owdowieli piastując urząd. Wilson ożenił się ponownie w 1915 roku, z młodszą o 15 lat Edith Bolling – para nie doczekała się potomstwa.
4. Stosunkowo późno wszedł do polityki – przez większość dorosłego życia poświęcał się raczej działalności naukowej, m. in. w latach 1902-1910 roku piastując funkcję rektora Princeton. W 1910 roku został wybrany na gubernatora stanu New Jersey, szybko zyskując ogólnokrajową popularność, co zaowocowało nominacją Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 1912 roku, ostatecznie pewnie wygranych przez Wilsona (głównie ze względu na rozłam w obozie republikanów).
5. W 1913 roku powołał do życia System Rezerwy Federalnej (FED) – amerykański bank centralny.
6. Jego portret widnieje na banknocie o nominale $100 000.
7. W 1918 roku przedstawił przed Kongresem słynne czternaście postulatów, mających zapewnić międzynarodowy pokój po I wojnie światowej – jednym z nich było m.in. utworzenie niepodległego państwa polskiego.
8. Za jego drugiej kadencji ratyfikowano m.in. 18. i 19. poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych – ta pierwsza zapoczątkowała okres prohibicji w USA, druga zaś dała kobietom pełne prawa wyborcze we wszystkich stanach (wcześniej w niektórych stanach prawa te były ograniczone lub w ogóle nie przysługiwały kobietom).
9. Był jednym z założycieli Ligi Narodów – protoplasty dzisiejszego ONZ. Mimo, iż Liga powstała z inicjatywy 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych, USA nigdy nie były jej członkiem – ich aneksja została zablokowana przez Kongres.
10. W ostatnich dwóch latach prezydentury przeszedł kilka udarów mózgu – pod koniec drugiej kadencji część obowiązków prezydenta przejęła jego druga żona, Edith. Po zakończeniu prezydentury Wilson podjął jeszcze nieudaną próbę powrotu do zawodu prawnika. Zmarł 3 lutego 1924 roku w swoim domu w Waszyngtonie, w wyniku powikłań po kolejnym udarze. Został pochowany w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie – jest jak dotąd jedynym amerykańskim prezydentem, który spoczywa w stolicy kraju.

***

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft

***

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu