Czterdziesty Drugi Prezydent…

Czterdziesty Drugi Prezydent USA – Bill Clinton
Ur. 19 sierpnia 1946 w Hope, Arkansas
Okres urzędowania: 20 stycznia 1993 – 20 stycznia 2001
Partia: Demokratyczna

1. Urodził się jako William Jefferson Blythe III – jego biologiczny ojciec, William, zmarł 3 miesiące przed narodzinami przyszłego prezydenta. Kiedy miał cztery lata, jego matka, Virginia, wyszła ponownie za mąż – za dealera samochodowego, Rogera Clintona, którego nazwisko Bill przyjął oficjalnie w wieku 15 lat. Owocem związku Rogera i Virginii był młodszy o 10 lat brat Billa – Roger Clinton Jr.
2. Już w młodym wieku marzył o karierze politycznej, ukierunkowując pod tym kątem swoją ścieżkę edukacji – studiował na Georgetown, angielskim Oxfordzie oraz Yale, który ukończył z dyplomem prawnika; na tej ostatniej uczelni poznał Hilary Rodham, z którą ożenił się w 1975 roku. W 1980 roku na świat przyszła jedyna córka Clintonów – Chelsea.
3. W 1972 roku był koordynatorem lokalnego biura kampanii prezydenckiej senatora George’a McGoverna w Dallas; przy pracy nad kampanią poznał mało wówczas znanego reżysera, Stevena Spielberga, z którym przyjaźni się po dziś dzień. McGovern ostatecznie przegrał z kretesem wybory z urzędującym prezydentem – Richardem Nixonem.
4. W 1974 roku startował w swoich pierwszych wyborach, jako kandydat do Kongresu ze stanu Arkansas (przegrał z urzędującym kandydatem republikanów, Johnem Paulem Hammerschmidtem). Dwa lata później został wybrany prokuratorem generalnym Arkansas, zaś w 1978 roku – gubernatorem tego stanu, stając się najmłodszym wówczas urzędującym gubernatorem w kraju. Clinton rządził stanem do grudnia 1992 roku, wyłączając lata 1981-1983, gdy gubernatorem był republikanin Frank White.
5. Był brany pod uwagę jako kandydat na prezydenta już w 1988 roku, ostatecznie jednak zrezygnował z ubiegania się o nominację Demokratów, udzielając poparcia Michaelowi Dukakisowi, który finalnie przegrał wybory z Georgem H.W. Bushem. W 1992 roku Clinton pokonał w wyborach prezydenckich mającego słabe notowania Busha (lwią część głosów republikańskich wyborców zgarnął wówczas kandydat niezależny – Ross Perot), zaś cztery lata później uzyskał reelekcję; kandydatem republikanów był senator Bob Dole, do którego porażki częściowo dołożył się startujący ponownie Perot.
6. Jest jednym ośmiu leworęcznych prezydentów USA w historii – grono to uzupełniają James A. Garfield, Herbert Hoover, Harry S. Truman, Gerald Ford, Ronald Reagan, George H.W. Bush oraz Barack Obama.
7. Jest utalentowanym saksofonistą.
8. Jako prezydent podpisał ustawy dot. m.in. prawa pracy (ustawa FMLA), handlu zagranicznego (powstanie NAFTA, negocjowane jeszcze przez administrację Busha), dostępu do broni (Brady Bill), imigracji czy zbalansowanego budżetu. W 1994 roku wystartowała również pierwsza w historii oficjalna strona internetowa Białego Domu.
9. Jest jednym z dwóch – obok Andrew Johnsona – prezydentów Stanów Zjednoczonych w historii, wobec których podjęto próbę impeachmentu (za krzywoprzysięstwo i utrudnianie działania wymiarowi sprawiedliwosći w sprawie romansu ze stażystką Białego Domu, Monicą Lewinsky); ostatecznie Clinton został uniewinniony przez Senat. Co ciekawe, w czasie procedury impeachmentu jego poparcie społeczne osiągnęło rekordowy poziom ok. 75%.
10. Po zakończeniu prezydentury skupił się na pracy literackiej i działalności charytatywnej, jednocześnie wspierając karierę polityczną swojej żony. Jest laureatem dwóch statuetek Grammy – za Najlepszy Album Mówiony dla Dzieci oraz Najlepszy Album Mówiony.

***

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding
30. Calvin Coolidge
31. Herbert Hoover
32. Franklin Delano Roosevelt
33. Harry S. Truman
34. Dwight D. Eisenhower
35. John Fitzgerald Kennedy
36. Lyndon Baines Johnson
37. Richard Nixon
38. Gerald Ford
39. Jimmy Carter
40. Ronald Reagan
41. George H.W. Bush

***

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych – w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu