#ciekawostki Według wielu…

#ciekawostki Według wielu legend na terytorium Polski znajdują się przeróżne „Święte Graale”. Wszyscy słyszeliśmy o złotym pociągu, czy bursztynowej komnacie, ale mało kto wiedział, że Chwarszczany – mała wieś na Pomorzu – była przez lata podejrzewana o to, że został w niej ukryty skarb Templariuszy.
Wiele osób spekulowało, że właśnie w kaplicy Templariuszy w Chwarszczanach ukryto złoto paryskiej komandorii. Wszystko opiera się na legendach, plotkach, lokalnych opowieściach, co jest zupełnie naturalne w przypadku skarbów legendarnych, jednak podejrzenia były tak silnie umotywowane, że w latach 2004-2008 przeprowadzono badania archeologiczne w kaplicy i przylegających terenach. Sprawa zaczyna robić się jeszcze ciekawsza ze względu na silną lokalną opowieść o sekretarzu partii, który w czasach PRL rzekomo odnalazł skrzynie pełne kosztowności i wywiózł je z tego miejsca. Dodatkowym smaczkiem jest to, że okolice kaplicy to miejsce o bagnistym podłożu, a zakonnicy, którzy wszędzie w Europie byli traktowani jak „wyklęci”, właśnie w tych okolicach byli tolerowani, a nawet szanowani. Badania archeologiczne nie potwierdziły legendy, jednak nie były ostatnim słowem w tej historii, a lokalne klechdy o skarbie wciąż są żywe i nie wyklucza się dalszych poszukiwań śladów tej legendy.
Najciekawsze jest to, jak legendy przekładają się na świat nauki. To niby tylko lokalne bajki, ale znamy przypadki, w których takie historie doprowadzały do okrycia prawdziwych skarbów. Żeby daleko nie szukać, jednym z nich był wrak statku General Carleton, odnaleziony po 220 latach od zatonięcia w pobliżu Dębek na Pomorzu. Gdyby nie naukowiec, który „uwierzył w bajki”, to do dziś nie wiedzielibyśmy o tym, że wrak się tam znajdował.
Według wielu opowieści w Polsce może znajdować się także złoto Inków, czy niezwykle interesujący skarb Talleyrandów – o nich przeczytacie w tym znalezisku.

Obserwuj nasz autorski tag: #ciekaweciekawe

#historia #nauka #polska #archeologia #gruparatowaniapoziomu