Antykwariat Atticus…

Antykwariat Atticus przedstawia bardzo efektowe popiersie Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941) z 1919 r.,wykonane przez Władysława Wasiewicza, rzeźbiarza, grafika i pedagoga (1888-1971). Popiersie z brązu ma wraz z podstawą wysokość 23,5 cm. Sam Wasiewicz ukończył kurs rysunku w Muzeum Rzemiosła i Sztuki Stosowanej u Ignacego Łopieńskiego oraz krakowską ASP u Konstantego Laszczki. Wykonywał portrety, kompozycje figuralne, medale, pracował w gipsie, drewnie, ceramice oraz brązie. W 1928 r. został nagrodzony złotym medalem za rzeźbę podczas wystawy międzynarodowej w Paryżu.
Ignacy Paderewski był pianistą i kopozytorem, politykiem zbliżonym do endecji, wreszcie działaczem społecznym. Początkiem jego światowej kariery pianistycznej były: koncert w Wiedniu w 1887 roku oraz tournée po USA w 1891 r. Poza tym zasłynął jako autor opery „Manru”, „Symfoni h-moll” oraz miniatur fortepianowych, jedną z nich słyszą Państwo w tle. W latach 1917-18 w Stanach Zjednoczonych był delegatem Komitetu Narodowego Polskiego, mającym znaczący wpływ na dyplomatyczną grę wokół odzyskania niepodległości Polski. A po jej odzyskaniu i triumfalnym powrocie do Polski, został w 1919 r. premierem i ministrem spraw zagranicznych. Właśnie on – jako przedstawiciel Polski podpisał słynny traktat wersalski, który potwierdzał odzyskanie przez Polskę niepodległości po okresie rozbiorów.
Popiersie pochodzi właśnie z roku 1919, szczególnego dla Paderewskiego, będącego ówczas u szczytu swej kariery politycznej. Później był jeszcze pierwszym delegatem Polski przy Radzie Ambasadorów, a później przy Lidze Narodów. U kresu życia, w czasie II wojny, został przewodniczącym Rady Narodowej (od 1940 r.), czyli polskiego rządu emigracyjnego.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl .
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=100323

Zapraszamy też do działu:
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=p45p
#sztuka #ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne #ksiazki #muzyka