394. Rozróżnienie dotyczące…

394. Rozróżnienie dotyczące faktów i ich interpretacji.
Pisząc serię postów o historii Rasputina (dziś jest tam nowa część numer 8 ), nabrałem wrażenia, że czytelnice nie potrafią wyraźnie odróżnić faktów od ich interpretacji w naukach historycznych. Nie korzystam z tajnych archiwów i nie dodałem żadnych nowych faktów. Wszystkie fakty, o których wspomniałem, są dobrze znane, a jeśli spróbujesz, znajdziesz dziesiątki źródeł, które je ma. Tak więc wszystkie moje fakty są prawdziwe i pochodzą z otwartych źródeł. Są dobrze znani.
Ale wciąż pod każdym postem otrzymuję komentarze, które domagają się źródeł lub nazywa moje pisanie po prostu głupią „historią alternatywną”.
Ale moje fakty są dokładnie takie same, jak w innych artykułach historycznych. Więc jest problem.
Wydaje się, że nie rozróżniacie faktów i ich interpretacji.
Na przykład:
W celi więziennej znaleziono martwe ciało Epsteina. (fakt)
Epstein popełnił samobójstwo. (interpretacja)
Mówiono, że kamery obserwacyjne nie działają, strażnicy mówili, że śpią zamiast sprawdzać więźnia. (fakt)
Epstein został zabity. (interpretacja)
Epstein był głównym świadkiem i sprawcą w bardzo poważnym śledztwie. Trafił do specjalnego więzienia. Jego śledztwo było pod osobistą kontrolą prokuratora generalnego. (fakt)
Przed domniemanym morderstwem drugiego osadzonego umieszczono w innej celi. Naczelnik więzienia nie jest przedmiotem śledztwa. (fakt)
Epstein został zabity na rozkaz tych, którzy obecnie kontrolują rząd w USA. (interpretacja)
To oczywiste zabójstwo nie budziło wątpliwości co do oficjalnej wersji ani wśród polityków republikanów i demokratów, ani w prasie. (fakt)
Obie części establishmentu, jeśli są dwie części amerykańskiego establishmentu, zgadzają się nie zwracać uwagi na postać Epsteina ani nie prowadzić prawdziwego śledztwa w sprawie jego czynów. (interpretacja)
Epstein aktywnie rekrutował usługi nieletnich dziewcząt. (fakt)
Nie miał do prowadzenia innych wyraźnych przedsięwzięć biznesowych lub politycznych. (fakt)
Epstein był sutenerem. (interpretacja)
Epstein regularnie spotykał się z przywódcami politycznymi i biznesowymi kraju. W jego towarzystwie podróżują na odległą prywatną wyspę. (fakt) + wszystkie wymienione powyżej =
Wniosek:
Obecna amerykańska elita składa się z pedofilów w nieco mniejszym stopniu niż ogółem. (interpretacja)
Ostatnie zdanie jest dziś uważane za teorię spiskową. Zacząłem od faktów, chyba gdzieś popełniłem błąd. A może się ze mną zgadzasz.
Zagłosujmy nad dwiema interpretacjami tych samych faktów. Jak myślisz, która interpretacja bardziej odzwierciedla rzeczywistość:
1) Epstein popełnił samobójstwo.
2) Amerykańska elita składa się z pedofilów.
Jeśli masz inną interpretację faktów niż te dwie opcji, napisz w komentarzu.
#historia #usa #ankieta