29 Sierpnia w Formule 1…

29 Sierpnia w Formule 1 #abcf1 tag do obserwowania

1947- urodził się James Hunt.

Mistrz Świata Formuły 1 z 1976 roku i osoba, która (mówiąc wprost) uwielbiała uprawiać sex na lewo i prawo. Na podstawie jego rywalizacji z Nikim Laudą nakręcono film prima sort pt. ,,Rush”. Wygrał 10-krotnie, zdobył 23 podia i 14 razy wygrywał kwalifikacje.

1982- Keke Rosberg wygrał swój pierwszy wyścig w Formule 1.

Miało to miejsce na Francuskim torze Dijon-Prenois podczas Grand Prix (nie zgadniecie)…Szwajcarii xD. Trudno pewnie w to uwierzyć, ale to był czternasty wyścig tego sezonu, Keke Rosberg do końca roku nie wygrał już ani razu, a mimo wszystko w tamtym sezonie świętował zdobycie Mistrzostwa Świata. Było to możliwe dzięki ponieważ rywalizacja w tamtym roku była tak szalona jak wydarzenia na świecie w 2020. Aż 11 kierowców w 1982 roku wygrało przynajmniej jeden wyścig. Keke poza tym zwycięstwem był 3 razy drugi i 2 razy trzeci, co dało mu zaledwie 44 punkty w klasyfikacji generalnej. Tak słaby wynik i tak wystarczył, ponieważ kierowcy na drugim i trzecim miejscu w klasyfikacji (Didier Peroni i John Watson) mieli ich tylko po 39.

2009- Giancarlo Fisichella zdobył jedyne Pole Position w historii Force India.

Miało to miejsce podczas Grand Prix Belgii. To był niesamowity szok: kwalifikacje wygrała ekipa, która do tej pory w historii swojego funkcjonowania (od 2008 roku) nie zarobiła żadnego punktu. Następnego dnia się to zmieniło, ponieważ Włoch ukończył wyścig na 2 pozycji. To był również jego ostatni występ w tym zespole, ponieważ końcówkę sezonu spędził w zespole Ferrari zastępując zawodzącego rezerwowego Luce Badoera.

2010- Robert Kubica zdobył swoje ostatnie, 12-ste podium w karierze

Dokonał tego podczas Grand Prix Belgii. Z wyścigu wystartował z trzeciej pozycji i na niej wyścig ukończył. To było również ostatnie podium w historii oryginalnego Renault (pod francuską banderą). W 2011 roku francuski koncern odsprzedał 25% udziałów w zespole firmie Lotus i zespół został przemianowany na Lotus Renault, by w sezonach 2012-2015 startować jako oddzielna marka: Lotus.
=======
Blog ABCF1: https://abcf1world.wordpress.com
Twitter ABC F1: https://twitter.com/abcf1world
Mój Twitter: https://twitter.com/AdiKjax

#abcf1 #f1 #kubica #historia