…26 lipca dziennikarz Adolf…

…26 lipca dziennikarz Adolf Thiers ogłosił protest, a 27 lipca tłumy robotników, gwardzistów i studentów pod przewodnictwem republikanów Godfryda Cavaignaca i Franciszka Raspaila zaczęły wznosić barykady i atakować budynki rządowe. Dla rządu, na którego czele stał książę Polignac to był szok. Dowódca wojska w Paryżu, marszałek Marmont, który w 1814 zdradził Napoleona, więc nie był popularny w wojsku, również nie poradził sobie z sytuacją. 29 lipca jego oddziały wycofały się z miasta.
Rewolucja lipcowa, zwana też 3 dniami chwały, przesądziła o panowaniu Burbonów. 2 sierpnia Karol X abdykował, przekazując władzę swojemu wnukowi, Henrykowi, księciu Bordeaux, sam z kolei wyjechał do Wielkiej Brytanii.
Rewolucja się udała, ale wśród zwycięzców powstał rozłam. Burżuazja, która władzę zdobyła jedynie dzięki pomocy mas ludowych nie chciała republiki. Część bogatych mieszczan była gotowa nawet pogodzić się z Karolem X, byleby zapobiec utworzeniu republiki, która kojarzyła się z Konwentem i terrorem. Przewagę zdobyło stronnictwo z La Fayettem, wspomnianym już Thiersem i bankierem Laffitte na czele. Z jednej strony nie mieli oni już zaufania do Karola, z drugiej nie chcieli dopuścić do sytuacji, w której lud paryski doszedłby do władzy, a to niechybnie stałoby się w momencie powstania republiki. Zdecydowali się więc na monarchię konstytucyjną. Konstytucja miała zakładać odpowiedzialność ministrów przed parlamentem, jednocześnie tylko nieznacznie zmniejszając cenzus wyborczy. 7 sierpnia “królem Francuzów” został Ludwik Filip I orleański, syn ściętego na gilotynie Filipa Egalite.

Obraz, którego autorem jest Eugène’a Delacroix znacie doskonale. Nawiązuje on właśnie do wydarzeń rewolucji lipcowej.

#historia #ciekawostkihistoryczne